Topic outline

 • Ziemassvētku korāļi un Jaungada vēlējumi Transilvānijā


  Foto: Csúcs Péter

  Laika kapsula

  Celtnieku brigāde bija norīkota sagatavot būvlaukumu celtniecības darbiem, kuriem bija jāsākas nākamajā mēnesī. Rokot zemi, viņi uzgāja kaut ko neparastu. Tā kā viņi nesaprata, kas tas ir, viņi aiznesa šo priekšmetu uz muzeju. Tur izrādījās, ka tā ir laika kapsula. Kad to atvēra, visus pārsteidza tur iekšā atrastais materiāls. Kā lasāms preses ziņojumā, laika kapsulā atradās rumāņu un ungāru Ziemassvētku korāļu krājums, kā arī sīks tā laika tradīciju un paražu apraksts, kuras raksturīgas laika posmam starp Adventi un Zvaigznes dienu.


 • Rumāņu ziemas gadskārtas tradīcijas

  Pēc atrastās laika kapsulas smalkas izpētes muzeja personāls nolēma izdot grāmatu ar rumāņu un ungāru Ziemassvētku un Jaungada tradīciju apkopojumu. Šeit ir fragments no ievada, kas mūs iepazīstina ar dažām rumāņu ziemas gadskārtas tradīcijām.


 • Ungāru Ziemassvētku laika tradīcijas

  Līdz šim runājām pamatā par rumāņu Ziemassvētku un Jaungada laika tradīcijām, un nu laiks pievērsties ungāru kultūrai. Šajā sakarībā muzejs organizēja preses konferenci, kuras ietvaros viena no muzeja folkloristēm tika uzaicināta uz radio studiju, lai pastāstītu par savu projektu.


 • Tradicionālie saldumi

  Noklausījusies radio pārraidē interviju par Ziemassvētku tradīcijām, kāda tuvējā ciematā dzīvojoša kundze cienījamos gados nolēma apciemot savu mazmeitu, muzeja darbinieci, un pastāstīja tai vēl šo to interesantu par Ziemassvētku tradīcijām Transilvānijā. Viņa atcerējās laikus, kad pati devās dziedāt Ziemassvētku korāļus kopā ar citiem bērniem, kā arī  kārumus, kas tiem tika piedāvāti. Viena no gardākajām lietām, kāda jebkad ēsta, bija magoņu sēkliņu kūka, īpašs Transilvānijas gardums, kas parasti tiek pasniegts Ziemassvētkos.


 • Konkurss

  Uzzinot tik daudz par tradīcijām un paražām, kas raksturīgas laikam starp Adventi un Zvaigznes dienu, it sevišķi par Ziemassvētku korāļu dziedāšanas tradīciju,  muzeja darbinieki noorganizēja konkursu vietējā ciemata iedzīvotājiem. Uzdevums bija iedzīvināt senās Ziemassvētku un Jaungada tradīcijas un tās prezentēt.


 • Laika kapsula vēlreiz

  Kā izrādījās, laika kapsulā bija atrodams daudz vērtīgas informācijas par Ziemassvētku un Jaungada laiku, un par tradīcijām, kas raksturīgas šim laika posmam. Materiāls tika digitalizēts un atkal noglabāts zemē vietā pie jaunās pamatskolas būvlaukuma.