Topic outline

 • Lelles stāsts


  Foto © projekta partneris Rudolf Kalivoda

  Moto: „Es esmu lelle. Ejot cauri gadsimtiem, esmu pieredzējusi dažādus notikumus, bet tiem visiem ir viena kopīga iezīme – mana spēja iegūt dzīvību tikai ar jūsu palīdzību. Es atdzīvojos vien tad, kad jūs paņemat mani rokās. Runāju tikai tad, kad jūs dodat man savu balsi. Bez jums esmu klusa un rāma, bet kopīgiem spēkiem mēs spējam radīt un piedzīvot tūkstošiem jaunu stāstu.”

   

  Stāsta struktūra

  Mēs uzklausīsim kādas dzīves pieredzes bagātas lelles, vārdā Kašpareks, stāstu par to, kā tā dramatiskā veidā izkļuva no Čehijas 1968. gadā, līdz pat laimīgās atgriešanās brīdim, kā arī par to, kā lelle nododas savas izcelsmes, savu sakņu meklēšanai. Pabūsim kopā ar šo lelli un uzzināsim vairāk par šīs zemes leļļu teātra tradīcijām.

  Prologs

  Kāds vīrs dzīvo mazā pilsētiņā kaut kur Nīderlandē savā vecajā namiņā pilnīgā vientulībā. Viņa vārds ir Josefs Svoboda. Viņa sieva ir mirusi, un dēls ar ģimeni dzīvo Kanādā. Savus mazbērnus Josefs satiek reti, bet nesen dēls saņēma nelielu darba piedāvājumu Apvienotajā karalistē, un ģimene nolēma uz pāris mēnešiem pārcelties turp. Nu Josefs ir sajūsmā, ka ir radusies iespēja biežāk tikties ar ģimeni. Viesojoties vectēva mājās, bērni mājas bēniņos uziet vecu čemodānu. Tā ir Josefa bērnības atmiņa, liecība dramatiskajai bēgšanai no mazās valsts Eiropas sirdī 1968.gadā. Čemodāns glabā kādu senu un dārgu lietu – veco lelli Kašpareku.


 • Leļļu teātra tradīcijas

  Kašpareks interesējas par savas ģimenes vēsturi. Cik senas ir leļļu teātra tradīcijas Čehijā? Kas ir viņa radinieki? Kā dzimst lelles? Tagad to uzzināsim!


 • Leļļu muzeja apmeklējums Krudimā

  Kur gan vēl citur, ja ne Leļļu muzejā Kašpareks varētu satikt savus draugus? Šis muzejs atrodas Krudimā, jaukā pilsētiņā apmēram 130 kilometru attālumā uz austrumiem no Prāgas, kur ir izveidojušās senas leļļu darināšanas un teātra tradīcijas. Šeit ik gadu tiek organizēts amatieru leļļu meistaru festivāls.

  Tā bija jauka diena decembra sākumā, un apmeklētājus sagaidīja milzu lelle – Eņģelis, kas uz viesiem noraudzījās no muzeja ēkas pasāžas. Muzeja krājumos ir aptuveni 50000 priekšmetu. Tur ir aplūkojamas ne tikai lelles, bet arī skatuves iekārtojuma un dekorāciju elementi, plakāti un izrāžu programmas, fotogrāfijas, audio un video ieraksti, drukātais materiāls, manuskripti un citi seni arhīvu dokumenti. Kašpareks to visu vēlējās jums parādīt, tādēļ izveidoja prezentāciju.


 • Kašparekam tiek izveidots Facebook profils

  Sociālie mediji, tādi kā Facebook, Instagram vai Linkedin ir globāla mēroga parādība. Atsevišķiem cilvēkiem, valstīm, pilsētām uzņēmumiem un pat pasākumiem ir savas sociālo mediju vietnes. Tad kādēļ lai tādas nebūtu lellei? Josefa Svobodas mazbērni ir izveidojuši Facebook profilu savai iemīļotajai „rokas” lellei.


 • Nobeigums

  Esam šo to uzzinājuši par čehu leļļu teātra tradīcijām Kašpareka atceļā uz savu seno dzimteni. Miroslavs Trejtnars, slavenais mūsdienu leļļu meistars, savā intervijā pieminēja, ka čehu bērni bieži apmeklē leļļu teātrus kā savas izglītības neatņemamu sastāvdaļu. Iztēlojieties, ka esat uzaicināts ciemos uz bērnudārzu, lai uzstātos ar īsu pasaku 3 līdz 6 gadus veciem bērniem. Tas nozīmē, ka jums jākļūst par leļļu meistaru! Kad esat ticis ar to galā, neaizmirstiet savu uzstāšanos iemūžināt fotogrāfijās vai video, un dalieties ar to ar Kašpareku viņa Facebook lapā: https://www.facebook.com/kasparek.kasparek.568