Topic outline

 • Modul 3. Místní řemeslné a ruční práce

  1

  Stručný obsah příběhu

  V tomto modulu budete sledovat dobrodružství mladého podnikatele Piotra, který právě založil svůj malý podnik v polské Wroclawi. Ve svém obchodě chce začít prodávat tradiční rukodělné výrobky z celého Polska. Pojďte Piotra doprovodit na jeho cestě napříč Polskem a poznejte různé výrobce tradičních polských produktů.
 • Co je to vlastně háčkování?

  2

  Ze všech ručních prací se Piotrovi nejvíc líbily háčkované výrobky a výšivky. Snad kvůli jeho babičce, kterou nikdy nepoznal. Babička byla známá švadlena a potom co zemřela, byly její výrobky vystavené nejen v jejich domě, ale i v dědečkově obchodě. Dokonce mnohé z regionálních výšivek a háčkovaných výrobků se ucházejí o zápis do UNESCO seznamu nehmotného kulturního dědictví. Takže když se Piotr rozhodl obchod po dědečkovi udržet, první osoba, kterou si najal, byla Ela. Ela je starší dáma, která se zabývá tvorbou háčkovaných, vyšívaných a pletených lokálních výrobků.

 • Pojďte s námi objevit dobrý med


  med


  Piotr chtěl mít ve svém obchodě nejrůznější produkty, včetně lahůdek. Na začátku přemýšlel o tradičních polských pokrmech, jako jsou pirohy, různé polévky nebo bigos. Pak si ale uvědomil, že kolem Rynku je spousta restaurací, které tato jídla nabízejí. Navíc by výroba a skladování takových jídel byla složitá a nákladná. A tak se rozhodl, že ideální produkt pro jeho obchůdek je… med. Ovšem ne obyčejný med, ale med od divokých lesních včel.


 • Lovecká sezóna

  4

  Nábytek se dá dělat z nejrůznějších materiálů. Piotr zjistil, že dokonce i z paroží. Pojďte nahlédnout do tajů tohoto specifického umění!


 • Prostě nádhera!

  pátý

  Další Piotrova cesta vede do Bolesławiec. Jeho kamarád Kuba mu tam ukáže, jak vzniká nejznámější polská keramika.


 • Všechno dobře dopadlo

 • Konec

  Piotr otevřel svůj obchod. Každý den se budí spokojený a těší se na další den v práci. Svůj obchod navrhl tak, aby ctil památku jeho dědečka a taky polské tradiční umění. A to je překvapivě čím dál víc populární. Nyní navštěvují Piotrův obchod denně stovky turistů i místních zákazníků. Piotr se snaží s každým alespoň chvilku promluvit, doporučit jim výrobky a také se něco dovědět o zemi jejich původu. Až někdy budete ve Wrocławi, rozhlédněte se a možná Piotrův obchůdek v jedné ze starobylých uliček najdete. A pokud zvládnete odpovědět na otázky v následující hře, určitě dostanete slevu!