Topic outline

 • Wprowadzenie

  (Photo © project team member Rudolf Kalivoda)

  Motto:

  "Jestem tylko pacynką. Wraz z postępem czasu zmieniałam się wielokrotnie i przybierałam wiele form. Mają one jednak ze sobą coś wspólnego - z twoją pomocą ożywają! Żyję jedynie, gdy ktoś mnie poruszy, popchnie. Mówię, gdy ktoś użyczy mi swojego głosu. Bez ciebie jestem martwa, cicha, ale razem możemy opowiedzieć tysiące historii."

  Historia:

  Ruszymy w podróż, odkrywając losy Kasperka - starej pacynki - podczas jego heroicznej ucieczki z Czechosłowacji w 1968 r. i jego powrotu do ojczyzny.

   

  Prolog

  W niewielkiej holenderskiej wiosce mieszkał samotny mężczyzna - Josef Svoboda. Jego żona opuściła ten świat a syn wyprowadził się do Kanady i tam założył rodzinę. Josef do niedawna nie miał kontaktu z bliskimi, ale w zeszłym miesiącu jego syn dostał pracę w Holandii i przeprowadził się do Josefa wraz z rodziną.

  Josef nie mógł uwierzyć w swoje szczęście - wreszcie odzyskał rodzinę! Podczas zabaw na dziadkowym strychu, jego wnuki odkryły starą walizę. Bez zastanowienia otworzyły ją. W środku odkryły wiele pamiątek opowiadających historię przerażającej ucieczki dziadka z Czechosłowacji w 1968 r., a wśród nich pacynkę - Kašpárka.

 • Czeskie tradycje lalkarskie

  Loutky1


  Dzieci są zaintrygowane rodzinną tradycją lalkarstwa i jej czeskimi korzeniami. Kim są "kuzyni" Kašpárka? Jak wytwarza się lalki? Pomóż im się tego dowiedzieć!

 • Muzeum lalek w Chrudimiu

  Loutky1

  Rodzina, motywowana zainteresowaniem dzieci, zdecydowała się na wycieczkę do Czech. Tam właśnie, w oddalonym o 130km na wschód od stolicy kraju Chrudimiu, znajduje się największe muzeum lalkarstwa w Czechach. Gdy dotarli na miejsce, powitała ich olbrzymia kukła anioła patrząca na nich z góry, spod sklepienia. Zbiory muzeum liczą ponad pięćdziesiąt tysięcy eksponatów, na które składają się kolekcje lalek, modeli, schematów, prac artystycznych o lalkach, posterów, manuskryptów, zdjęć, dokumentów oraz nagrań.

  Przed wyjazdem, dzieci miały za zadanie pomóc w zaplanowaniu podróży. Niezbyt znały czeski, ale z waszą pomocą będą w stanie wyczytać ze strony internetowej najważniejsze rzeczy - część po czesku, część po angielsku...

 • Wykład Miroslava Trejtnara

  Rodzina miała dużo szczęścia - muzeum było akurat odwiedzane przez Miroslava Trejtnara, lalkarza słynnego z kunsztownie wykonanych marionetek. Podczas wykładu opowiedział on o tym, jak podczas warsztatów wytwarza wraz z uczniami lalki.

 • Podsumowanie