Topic outline

 • Dubrovnikas aizbildņa Svētā Blazija godināšana


  Situācijas apraksts

  Ģimene ar diviem pusaugu bērniem dzīvo Zagrebas pilsētā. Tētis ir no Dubrovnikas. Kā liela daļa Zagrebā dzīvojošo ģimeņu, arī šī ģimene apciemo Dubrovnikā dzīvojošos vecvecākus, kā arī cenšas piedalīties Svētā Blazija godināšanas svētkos. Ģimene uz Dubrovniku dodas ar mašīnu un uzturas tur trīs dienas. Vecāki vēlas parādīt saviem bērniem pašus lielākos svētkus, ko svinēja viņu tētis pirms vēl pārcēlās uz dzīvi Zagrebā.

  Izlasiet tēta stāstu, un uzzināsiet daudz jauna par Dubrovnikas pilsētas bagātīgo kultūrvēsturisko mantojumu!

 • 2. Tradicionālā a capella dziedāšanas tradīcija

  Ceļā uz Dubrovniku ģimene apstājās netālu esošajā Dalmācijas restorānā. Viņi ieņēma vietas pie galdiņa, veica pasūtījumu un tajā pat laikā varēja sadzirdēt kādu dziesmu – ļoti populāru Dalmācijas reģiona dziesmu. Tradicionālā Dalmācijas a capella dziedāšana ir daudzdaļīga dziedāšanas tradīcija, visbiežāk sastopama Horvātijas dienvidu reģionā. Mamma centās izskaidrot, ka katras dziedošās grupas vadītājs ir pirmais tenors, kam seko vairāki citi tenora, baritona un basa dziedātāji. Uzveduma laikā, dziedātāji stāv ciešā pusaplī. Pirmais tenors uzsāk dziedājumu un pārējie viņam seko. Mērķis ir sasniegt pēc iespējas labāku balsu skanējumu. Tehniski dziedātāji savas sajūtas pauž ar falsetto dziedājumu. parasti, augstā balss diapazonā.

  Šo dziesmu saturs parasti ir par mīlestību, dzīves situācijām un vidi, kurā viņi dzīvo. Šīs tradīcijas nesēji ir prasmīgi amatieri, kas tradīcijas ir pārmantojuši no saviem priekštečiem. Vecumi ir ļoti dažādi – jauni dziedātāji dzied kopā ar vecāka gadagājuma dziedātājiem. Tradicionālajā a capella dziedāšanas mākslā zināšanas tiek nodotas tikai un vienīgi mutvārdos. Mamma arī mēģināja izskaidrot dziesmu tekstus.


 • 3. Horvātu tradīcijas

  Kamēr viņi gaidīja līdz viņiem atnesīs maltīti, meitenīte šķirstīja žurnālu līdz pamanīja kādu rotaļlietu. Viņa pateica mammai, ka būtu jauki, ja viņa tādu varētu saņemt. Mamma bija ļoti pārsteigta, kad ieraudzīja rotaļlietu, jo tā bija tāda pati, par kādu stāstīja viņas vecmāmiņa.


 • 4. Akmens sienu krāvumi

  Tuvojoties Dubrovnikai, bērni ieraudzīja daudzas akmens sienas, kas izskatījās nepabeigtas. Bērni jautāja, kāpēc tās nav pabeigtas, uz ko tēvs nosmējās un teica: „Nē, mīļie, šis ir īpaši tradicionāls veids, kā uzbūvēt sienas bez cementa un dzelzs. Kad mēs tiksim līdz Dubrovnikai, jūsu vectēvs izskaidros kā. Agrāk, kad vectēvs bija jauns un spēcīgs, viņš bija ļoti prasmīgs meistars.”


 • 5. Stāsta beigas

  Bija pienācis laiks doties mājās. Visa ģimene ieguva daudz iespaidu par ceļojumu uz Dienvidhorvātiju. Pat, ja netika apmeklātas visas vietas, viņi sevī glabās atmiņas par dzirdētajiem stāstiem.

  Sveicieni no Horvātijas! Saules, jūras un labākā vīna zemes!