Topic outline

 • Vánoční koledy a novoroční přání v Transylvánii

  koledy

  Foto: Csúcs Péter

  ČASOVÁ SCHRÁNKA

  Zednická parta pilně připravovala základy, na nichž se mělo za měsíc začít stavět. Při kopání narazili na něco neobvyklého. Nevěděli, co našli, a tak nález zanesli do místního muzea. V muzeu zjistili, že se jedná o časovou schránku. Když ji otevřeli, všichni užasli nad jejím obsahem. Jak referoval místní tisk, uvnitř schránky se nacházela sbírka rumunských a maďarských vánočních koled a velmi podrobný popis starobylých obyčejů k období od adventu až po Tři krále.  

 • RUMUNSKÉ ZIMNÍ TRADICE

  Po pečlivém prozkoumání materiálů nalezených v časové schránce se pracovníci muzea rozhodli vydat knižně sborník místních rumunských a maďarských vánočních tradic. Následující ukázka z jeho úvodní části zachycuje rumunské zimní tradice.


 • MAĎARSKÉ VÁNOČNÍ A NOVOROČNÍ TRADICE

  Zatímco se první svazek zabýval rumunskými vánočními a novoročními tradicemi, svazek druhý přinesl informace  o tradicích maďarských. Muzeum uspořádalo u příležitosti vydání obou svazků tiskovou konferenci. Jeden z jejich folkloristů byl pozván do místního rádia, aby posluchače poinformoval o tomto projektu.


 • TRADIČNÍ SLADKOSTI

  Poté, co jedna stařenka z nedaleké vesnice vyslechla rozhovor s dr. Molnárovou, vydala se za svou vnučkou, která shodou okolností pracovala v onom muzeu, aby poskytla další cenné svědectví o vánočních zvycích Transylvánie. Nadšeným folkloristům popsala, kterak jako malá holčička chodila zpívat koledy s ostatními dětmi a jak se nejvíc těšila na dobroty, které od hospodáře dostaly za koledu. Její úplně nejoblíbenější byly makové rohlíčky, tak typické pro vánoční stůl v této oblasti.

 • SOUTĚŽ

  Po vydání dvousvazkové publikace obsahující sbírku rumunských a maďarských vánočních koled i podrobného popisu tradic a obyčejů od adventu po Tři krále uspořádalo muzeum soutěž pro místní komunitu. Úkolem byla prezentace starých vánočních a novoročních tradic.

 • ULOŽENÍ ČASOVÉ SCHRÁNKY ZPĚT DO ZEMĚ

  Vzácný obsah časové shcránky byl digitalizován a pak znovu uložen pod zem na původním místě nálezu, kde již brzy vznikne zbrusu nová základní škola.