Topic outline

 • Podzimní a zimní tradice a svátky v Lotyšsku

  obr1

  Dobrý den! Jak se máte?

  Frankfurtské mezinárodní letiště. Jānis Zariņš z Rigy a John Turner z Washingtonu čekají na let do Rigy v letištní kavárně. Do odbavení zbývá ještě spousta času a tak se oba pánové dají do hovoru. Zatím ani jeden z nich netuší, jak dlouhý a zajímavý to bude rozhovor…  

 • 1. část. No to je ale překvapení!

  Rozhovor obou cestujících nabral opravdu zajímavý směr. Oba se dozvěděli velmi zajímavé věci.

  Konec října je, co se počasí týče, většinou deštivý, chladný a truchlivý. Přesto s sebou přináší především v USA i jeden veselý svátek – Halloween. Jānis pro něj ale nemá příliš mnoho pochopení, dokonce je toho názoru, že v Lotyšsku by takový hlučný a veselý svátek byl na konci října nepatřičný.  

  “Konec října je čas, kdy si připomínáme ty, co už s námi nemohou být. Je to čas klidu, vzpomínek a usebrání. Je to čas Dušiček. Ano, dnešní mládež sice tenhle importovaný Halloween leckde slaví, ale původní lotyšská tradice je jeho pravým opakem.”


 • 2. část. Pojďme slavit!

  “A to ještě není zdaleka všechno!” dodal Jānis. “Kromě Noci svící je listopad pro Lotyše také měsícem vlastenectví. V tomhle ponurém měsíci slavíme totiž dokonce dva národní svátky. 11. listopadu Lāčplēsisův den – vzpomínku na vojáky, kteří bojovali za nezávislost Lotyšska, a 18. listopadu je Den vyhlášení Lotyšské republiky. Také tyto dva svátky se vyznačují množstvím zapálených svíček na různých místech, většinou podél břehu řeky Daugavy.

  lotyš2

 • 3.část. Je čas na Kekatas!

  John je velmi překvapený. “Když už tedy neslavíte Halloween, máte nějakou podobnou slavnost, kdy se nosí masky, dělá se legrace, kdy se hraje, zpívá a tančí?

  “No jasně! Brzy po Noci svící se začínáme připravovat na vánoce! A to je akorát tak čas na Kekatas, neboli tradiční průvod masek!”


 • 4. část. Co se stalo?

  Na Johna vyprávění udělalo opravdu velký dojem! Nejvíc ho udivilo, že americký rozjásaný Halloween je tak odlišný od lotyšských tradic! Význam obou průvodů masek - Halloweenu a Kekatasu- je jako nebe a dudy!

  Jānis dodal, že samozřejmě ne všichni Lotyši staré tradice dodržují. Ale že můžou vzniknout trapné situace, pokud cizinci nevědí nic o místních zvycích a rituálech.

 • 5. část. Jedeme dál!

  stromek

  John je nadšený. Teď chce zjistit, zda existuje něco, co mají Lotyši a Američané stejné, co se podzimních a vánočních svátků týče.

  Jānis mu s radostí sděluje, že jedna společná věc tu přece jen je. V obou zemích se na vánoce strojí stromek! Ten se liší jen v pár detailech.


 • Na shledanou v Lotyšsku!

  Předlouhý a podnětný rozhovor naplnil Johna nesmírnou chutí poznat své lotyšské předky a jejich každodenní život. Nikdy by si byl nepomyslel, že je v Lotyšsku tolik živých starobylých obyčejů a tradic a že se některé dokonce slaví různými způsoby!

  John and Jānis se domluvili, že zůstanou spolu v kontaktu. Vyměnili si telefonní čísla a e-mailové adresy.

  My všichni jim budeme držet palce, aby se někdy znovu sešli!

  vejcevejcekohout