Topic outline

 • Modul 2: Příběh loutky

  Kaspar

  Foto © člen projektového týmu Rudolf Kalivoda 

  Motto: 

  Jsem loutka. Po staletí jsem na sebe brala stovky podob. Všechny mé formy ale měly jedno společnéívám pouze s tvou pomocí, člověče. Žiju jen tehdy, když mne uchopí tvoje ruce. Mluvím jen tehdy, když mi propůjčíš svůj hlas. Bez tebe jsem tichá a bez života. Avšak společně můžeme zažít tisíc a jeden příběh.” 

  Stručný obsah příběhu 

  Budeme sledovat příběh staré loutky, Kašpárka. Od jeho dramatického útěku z okupovaného Československa v roce 1968, až do triumfálního návratu domů, kde ho čeká cesta po stopách jeho předků. Pojďme na této cestě Kašpárka doprovázet a dozvědět se něco více o české loutkářské tradici. 

  Prolog 

  Někde v Nizozemsku žije ve starém domě starý muž. Jmenuje se Josef Svoboda. Žije sám, žena mu zemřela, jeho syn žije za oceánem, v Kanadě. Svá vnoučata již dlouho neviděl. Ale kvůli pracovním povinnostem se jeho syn musí na nějaký čas přestěhovat do Velké Británie. Jeho manželka rozhodla, že s dětmi tento čas stráví v Evropě s ním. To je samozřejmě příležitost navštívit dědečka v Nizozemsku. Josef Svoboda je šťastný. Opět se setkává se svou rodinou, se svými vnoučaty. Během pobytu v Josefově domě objeví děti na půdě starý kufříkKufřík je jediná věc, která připomíná Josefovo dětství. Svědek dramatického útěku, kdy se svými rodiči v roce 1968 opouštěl malou zemi v srdci Evropy. Kufřík má ale dodnes vzácného obyvatele, starou loutku, Kašpárka. 


 • Loutkářská tradice

  Kašpárka zajímá jeho “rodinná historie”. Jak dlouhá je tradice loutkářství v Čechách? Kdo jsou jeho příbuzní? A jak se vlastně zrodila první loutka? Pojďme pátrat společně s ním.

 • Návštěva Muzea loutkářských kultur v Chrudimi.

  Kde jinde, než v tomto muzeu by mohl Kašpárek najít většinu svých přátel? Muzeum se nachází ve východočeské Chrudimi, zhruba 130 km od Prahy. Město se chlubí nejen dlouhou loutkářskou tradicí, ale také každoročním festivalem amatérských divadel.

  Byl zimní, mrazivý den, na počátku prosince a návštěvníky muzea vítala obří loutka Anděla, zavěšená na arkádě nad vchodem historické budovy. Muzeum vlastní ve svých sbírkách zhruba 50 000 exponátů. Kromě loutek představuje také sbírky návrhů, modelů, součástí loutek, plakáty, programy, fotografie, audio a video nahrávky, tištěné materiály, rukopisy a mnoho dalších cenných archiválií. Kašpárek se chce podělit o svou zkušenost, a tak vytvořil PowerPoint prezentaci, stáhnout jako soubor v PowerPointu ji můžete kliknutím zde.

 • Kašpárek tvoří svůj Facebook profil.

  Sociální média, jakými jsou Facebook, Instagram, nebo LinkedIn jsou v současné době významným světovým fenoménem. Lidé, státy, města, firmy i události mají své profily na těchto sociálních médiích. Proč by svůj profil nemohla mít loutka? Vnoučata Josefa Svobody vytvořila facebookový profil své milované loutce.


 • Konec dobrý, všechno dobré.

  Díky Kašpárkově cestě z Holandska zpátky do původní vlasti jsme se dozvěděli řadu informací o českém loutkářství a jeho tradici. Miroslav Trejtnar, významný současný loutkář a pedagog zmiňoval ve svém interview i fakt, že české děti navštěvují, nebo navštěvovaly loutková divadla, protože tato forma divadla představuje významnou součást jejich vzdělání. Představte si, že jste obdrželi pozvání do mateřské školy, abyste dětem ve věku od 3 do 6 let předvedli krátké představení. Nyní se sami musíte stát loutkáři. Po úspěšném splnění úkolu se nezapomeňte pochlubit fotografiemi, nebo krátkým videem a sdílejte na Kašpárkově facebookové stránce:

   https://www.facebook.com/kasparek.kasparek.568