Topic outline

 • Rumuńskie tańce lad


  Międzynarodowy Festiwali Muzyki Folkowej i Tańca w Kalotaszeg jest organizowany co roku w pierwszym tygodniu sierpnia. W 2018 roku odbyła się 28. edycja festiwalu. Wydarzenie przyciąga młodych ludzi z całej Europy, a nawet zza oceanu, ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Uczestnicy festiwalu mają możliwość nauczenia się różnych folkowych tańców, jak i gry na tradycyjnych instrumentach. W programie znajdują się też wycieczki, konkurs tańca lad i konkurs piosenki folkowej.

  Mike jest Amerykaninem. Ma 19 lat i zdecydował, że zanim zacznie studia na uniwersytecie, zwiedzi Europę. W czasie swojej wizyty w miejscowości Cluj-Napoca w Rumunii spotkał w lokalnym pubie grupę swoich rówieśników. Zaprosili go na festiwal w Sâncraiu (Kalotaszentkirály), a ponieważ Mike uwielbia muzykę i taniec, przyjął zaproszenie bez chwili zastanowienia. Podczas rozmowy okazało się, że młodzi mężczyźni są zawodowymi tancerzami i jadą na festiwal, aby wziąć udział w zawodach tańca lad.

 • Dowiedz się więcej

  Festiwal wzbudził zainteresowanie Mike’a, zaczął więc szukać więcej informacji na temat festiwalu tańca folkowego, obozów tanecznych i konkursu tańca lad, o którym to mówili jego nowi znajomi.

 • Rodzaje tańców lad

  Mike i jego nowi znajomi przyjechali do Sâncraiu (Kalotaszentkirály). Grupy młodych tancerzy zaczęły treningi przed występami. Mike wpatrywał się zafascynowany w tancerzy oraz ich kolorowe, folkowe stroje. Konkurs tańców lad, w którym brali udział znajomi Mike’a, miał miejsce ostatniego dnia festiwalu. W konkursie brało udział 12 grup tanecznych.

 • A wygrywa… połączenie sztuki i nauki!

  Nowi znajomi Mike’a – młodzi ludzie, których poznał w Cluj-Napoca – wygrali konkurs tańca. Wygrali dzięki oryginalności swojego tańca. Połączyli taniec z informatyką: ich choreografia była oparta na podstawowych algorytmach sortujących. To połączenie sztuki i nauki przekonało jury konkursowe. Czy przekona też Ciebie? Zobacz układ i posłuchaj o głównych założeniach projektu, w którym badacze odkryli jak taniec folkowy może pomóc w zrozumieniu podstaw programowania.


 • Podziel się tym ze światem - blogowanie

  Mike był bardzo dumny ze swoich nowych znajomych, a uczestnictwo w festiwalu sprawiło mu mnóstwo radości. Stwierdził, że chce się podzielić swoimi przeżyciami z przyjaciółmi, którzy zostali w Stanach, więc zaczął przygotowywać nowy wpis na swojego bloga. Mike zaczął blogować, kiedy wyjechał się do Europy. Rumunia była dziesiątym krajem, który odwiedził.

 • Festiwale kultury ludowej

  Kiedy Mike skończył pisać swój post na bloga, w którym opisał przeżycia z Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Folkowej i Tańca, zaczął się zastanawiać, jak jego czytelnicy z innych krajów mają szansę zapoznać się z kulturą Rumunii w swoim kraju.

  Pomóż Mike’owi znaleźć inne folkowe festiwale i wydarzenia, w których wezmą udział artyści z Rumunii!

 • Zakończenie

  Dowiedzieliśmy się o rumuńskich tańcach lad i podążyliśmy przygodami Mike’a aż na Międzynarodowy Festiwal Muzyki Folkowej i Tańca w Kalotaszeg. Przyjrzeliśmy się także własnej kulturze i tradycjom. Mike opuszcza teraz Rumunię i wybiera się na Słowację, a później do Polski. Czytaj jego bloga, aby dowiedzieć się co jeszcze przeżył w Europie!