Topic outline

 • Przestrzeń kulturowa Suiti i Liwów na Łotwie

  Co wiesz na temat niematerialnego dziedzictwa kulturowego Łotwy wpisanego na listę UNESCO?
  Grupa międzynarodowych studentów - Dilnoza, Greta, Jana i Alexander - prowadzą ożywioną dyskusję w uniwersyteckiej kafejce. Zdają się być zmartwieni.
  Podchodzi do nich Anna, studentka z Łotwy.
  - Cześć wszystkim! Coś się stało? Kiepsko wyglądacie. Mogę wam jakoś pomóc?
  - Może... - odpowiada Dilnoza. - Potrzebujemy pomocy. Na jednym z przedmiotów mamy pracę w grupach na zaliczenie i musimy przygotować prezentację na temat łotewskiego niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO, a nie mamy pojęcia co to w ogóle jest!
  - To żaden problem - mówi na to Anna. - Chodźmy do biblioteki! Zaczniemy od znalezienia podstawowych informacji o UNESCO. Ich strona internetowa powinna wystarczyć. Później...


  Aby dowiedzieć się co się stanie dalej i czy studentom uda się wykonać prezentację, wykonaj poniższe zadania - wszystkie są ze sobą powiązane!

 • Część I. Zakasujcie rękawy!

  - Anno, dziękujemy, ogromnie nam pomogłaś! - mówi Greta. - Teraz, kiedy już wiemy czym jest dziedzictwo kulturowe, możemy zacząć pracować nad naszym projektem.

  - A mnie bardzo spodobała się strona UNESCO z mapami - dodaje Jana. - Jest tam mnóstwo przydatnych i mało znanych informacji.

  - Prawda! - przyznaje Dilnoza. - Nawet ja nauczyłam się czegoś o moim kraju, Uzbekistanie, a co dopiero o innych europejskich krajach.

  - Super, cieszę się, że mogłam pomóc - odpowiada Anna. - Jakbyście jeszcze mnie potrzebowali, wiecie gdzie mnie znaleźć.

  - Dzięki! - wtrąca się Alexander. - To co teraz? Może szybka burza mózgów?

 • Część II. Czego możemy się spodziewać w przestrzeniach kulturowych Suiti i Liwów?

  Studenci podzielili się na pary - każda para wybrała sobie inne niematerialne dziedzictwo kulturowe do opracowana. Jana i Greta zdecydowały, że będą szukały informacji na temat przestrzeni kulturowej Suiti, a Dilnoza i Alexander na temat przestrzeni kulturowej Liwów. Uzgodnili, że wszyscy się spotkają w bibliotece za tydzień i podzielą swoimi odkryciami.

  Wy również podzielcie się pracą! Połowa grupy niech wykona zadania dotyczące kultury Suiti, a druga połowa - dotyczące Liwów.  Przestrzeń kulturowa Suiti:

 • Część III. Czas kogoś oprowadzić

  Zgodnie z ustaleniami, przyjaciele spotkali się w bibliotece, by omówić swoje postępy. Opowiedzieli sobie nawzajem o wszystkim, co odkryli i zdecydowali, że teraz mogą już przygotować prezentację na zaliczenie. Po drodze do biblioteki spotkali jednak Annę, która wydawała się być zmartwiona...

  - Cześć, Anno! - przywitał ją Alexander. - Chcieliśmy ci podziękować za świetne pomysły. Dzięki tobie kończymy już nasz projekt.

  - O, cześć. Fajnie - odpowiedziała krótko Anna.

  - Coś się stało? - zapytała Jana. - Wyglądasz na zmartwioną.

  - Tym razem to ja mam problem. Przyjeżdża do nas grupa litewskich studentów i chcą, żeby zorganizować dla nich dwudniową wycieczkę po Łotwie. Tylko że oni często tu przyjeżdżają i już prawie wszystko widzieli!

  - Nie martw się - stwierdziła Dilnoza. - Pomożemy ci. Tyle się nauczyliśmy na temat przestrzeni kulturowych Suiti i Liwów, że możemy przygotować wycieczkę dla twoich gości. To nie będzie dla nas żaden problem.

  - O rany, dziękuję! Bardzo byście mi pomogli...

   

  Aby dowiedzieć się jak poszło bohaterom tej historii, rozwiąż zadania poniżej.


 • Część V. Prezentacja

  Dwa tygodnie po pierwszym spotkaniu w uniwersyteckiej kafejce, Anna znów wpada tam na swoich znajomych. Tym razem wydają się być zadowoleni i zrelaksowani.
  - Cześć! - wita ich Anna. - Dzięki za pomoc przy wycieczce dla litewskich studentów. Podobało im się! A jak idzie wam wasz projekt grupowy?
  - Świetnie, dzięki! - odpowiada Alexander. - Skończyliśmy go i przy okazji mnóstwo się nauczyliśmy. Przyjdź jutro na nasze zajęcia. Będziemy prezentować o 9:00 w sali 410.
  - Jasne, zdecydowanie przyjdę!