Topic outline

 • Rumunské mužské lidové tance

  Jak to celé začalo…

  Rumunské tance

  Mezinárodní festival folklorní hudby a tance se koná každoročně v regionu Kalotaszeg v prvním srpnovém týdnu. V roce 2018 to bylo již po osmadvacáté! Akce přitahuje mladé lidi z celé Evropy i ze zámoří – ze Spojených států a Kanady. Účastníci se mohou naučit nejen různým lidovým tancům, ale i hrát na tradiční lidové nástroje. Na programu jsou i exkurze nebo taneční a pěvecká soutěže.

  Mikovi je 19 a přijel ze Spojených států. Před nástupem na univerzitu se stejně jako mnozí jeho vrstevníci rozhodl nejdřív trochu cestovat po světě. Při návštěvě rumunského města Cluj-Napoca se v hospodě seznámil se skupinkou svých vrstevníků, kteří ho pozvali na festival v Sâncraiu (Kalotaszentkirály), a on jako fanda do hudby a tance toto pozvání bez rozmýšlení přijal. Ukázalo se, že náhodou natrefil na skupinu profesionálních tanečníků, kteří se chystali zúčastnit soutěže v tradičním tanci mládenců zvaném v maďarštině legénves a v rumunštině fecioreascǎ.


 • Mike je zvědavý…

  Mika místní mládenecký tanec opravdu zaujal, a tak se na taneční soutěž těšil čím dál tím víc. Na internetu se mu podařilo vyhledat další informace o festivalech lidových tanců, tanečních kurzech i o soutěžích, o nichž mu jeho noví přátelé vyprávěli.


 • Na zkoušce

  Mike a jeho přátelé dorazili do Sâncraiu (Kalotaszentkirály). Skupiny mladých tanečníků už začaly trénovat a zkoušet. Mike byl naprosto ohromen všemi těmi tanci a pestrobarevnými lidovými kostýmy. Taneční soutěž, v níž měli vystoupit jeho noví přátelé, se konala poslední den festivalu. Přihlášeno bylo celkem 12 souborů, z nichž každý jednotlivý byl odhodlán vydat ze sebe to nejlepší a soutěž vyhrát.


 • Lidový tanec a informatika?

  Taneční soutěž nakonec vyhráli Mikovi noví kamarádi – skupina, s níž se seznámil v Cluj-Napoce. Zvítězili zcela zaslouženě, protože jejich sestava byla vskutku originální. Zkombinovali totiž tanec s informatikou! Choreografie byla založena na základním řadícím algoritmu. Tato jedinečná kombinace umění a vědy porotu uchvátila. Zaujalo vás to také? Podívejte se na video a poslechněte si vice informací o tomto projektu, v němž se vědci přesvědčili, jak může lidový tance pomáhat v pochopení základů programování.


 • Cestovatelský blog

  Mike byl opravdu pyšný na své nové kamarády a užíval si pobyt na festivalu. Dobře se bavil a chtěl se o své úžasné zážitky podělit s přáteli doma na svém  cestovatelském blogu, který si založil před svou evropskou poutí. Příspěvků už tam měl mnoho, neboť Rumunsko bylo již desátou zemí, kterou na své cestě navštívil.


 • A kam dál?

  Když Mike dopsal svůj blog post, uvědomil si, jak moc propadl kouzlu lidového tance a hudby. A protože se již dříve rozhodl, že další zastávkou na jeho cestách Evropou bude Česko, začal pátrat po podobných akcích, které by eventuálně mohl navštívit v oné neznámé zemi v srdci Evropy. Pomozte mu najít ten nejlepší festival v České republice!


 • Shrnutí

  V tomto submodulu jsme sledovali studenta Mika na jeho cestě po Evropě. V Rumunsku jsme navštívili Mezinárodní festival lidových písní a tanců v Kalotaszegu. Dozvěděli jsme se nové informace o mládeneckých lidových tancích v oblasti Transylvánie a pomohli jsme Mikovi naplánovat cestu do Strážnice. O svých zážitcích z Moravy Mike jistě poreferuje na svém cestovatelském blogu. Tak si to nezapomeňte přečíst.